Navigace


Vzdělávací kurzy a školení

Existuje vícero hledisek, jak si vybrat ten správný kurz. Nejdříve je dobré si uvědomit, zda chcete kurz navštěvovat individuálně nebo se svými kolegy z práce. Jesltiže  společně se spolupracovníky máte zájem navštěvovat určitý kurz, tak Vám lze doporučit hledat mezi firemní kurzy.  Pokud se chcete do kurzu přihlásit, protože ve Vás právě nějaký podnět probudil zájem naučit se něco nového, je dobré prolistovat si tzv zájmové kurzy. Rekvalifikační a profesní kurzy slouží k tomu, aby lidem s nedostačující obornou kvalifikací , nebo s kvalifikací v oboru, po kterém je v současnoti malá poptávka, byla poskytnuta příležitost znovu najít uplatnění na trhu práce. Dalším typem kurzů, který nesmí být opomenut, jsou přípravné kurzy. Jejich cílem je účastníka nachystat na úspěšné složení kterékoliv odborné zkoušky.

Jesltiže víte, který typ kurzu je pro Vás nejvíce vhodný, nastal ten správný čas, aby jste si prolistovali katalog vzdělávacích kurzů. Tebto seznam eviduje obsáhlé množství kurzů a školeni. Pro Vaše pohodlí lze katalog lze prohlížet za základě Vámi zvolených požadavků. Vybraným kriteriem může být zaměření kurzu, obor, cena, místo konání, apod.

 

Firemní kurzy

Firemní kurzy jsou specializovaná školení zaměřená přesně na potřeby zákazníka, tedy společnosti a jejích zaměstnanců, tzv. na míru. Jsou určené pro konkrétní skupinu či kolektiv a berou na vědomí pokročilost skupiny i jednotlivců. Jejich délka, čas, místo konání, počet a výběr lektorů, použité materiály, přesná náplň kurzu – to vše závisí pouze na přání firmy. Je tedy možné poslat zaměstnance na víkendové školení, stejně tak je možné domluvit pro ně pravidelnou výuku v rámci pracovní doby v místě zaměstnání, nebo uspořádat školení v sídle vzdělávací společnosti. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a je jen na vedení společnosti, kterou z nich upřednostní v zájmu svém a svých zaměstnanců. Firemní kurzy jsou obvykle hrazeny z firemního rozpočtu a jejich cena se odvíjí právě od specifických požadavků klienta – firmy.

Typickým příkladem jsou třeba kurzy cizího jazyka, které absolvují všichni zaměstnanci pravidelně (např. 2 hodiny jedenkrát týdně), nebo situace, kdy se firma rozhodne pořídit na všechny pracovní stanice nový software a je potřeba zaměstnance vyškolit pro jeho používání.

 

Zájmové kurzy

Dámy, vědely jste, že se z Vás může stát školená kosmetička? Nebo že se můžete naučit třeba plést košíky, zlepšit se v práci na počítači nebo to rozbalit na hodině latinsko-amerických tanců a konečně zažít něco extra?  

A co pánové? Nepřemýšleli jste někdy o zlepšení svého obchodního umění? Nebo by vás lákalo vyzkoušet si, co zvládnete, při outdoorovém dobrodružství? A co takhle se naučit konečně lyžovat, abyste příští rok mohli jet na hory celá rodina? Ano, tohle všechno a mnohem více máte na dosah ruky!

Je skvělé umět něco zajímavého, originálního, zkrátka něco, co neumí každý. Vyzkoušejte něco nového a nevšedního! Ale neopomíjejte základy běžně důležitých věcí, jako je znalost nějakého cizího jazyka, práce s počítačem, nebo první pomoc. Člověk se přeci učí celý život. Ať už Vás k hledání kurzu vede cokoliv, přejeme Vám mnoho zábavy a úspěchu s nově nabitými znalostmi a zkušenostmi! Nabízíme Vám kurzy ze všech možných kategorií.

 

Rekvalifikační a profesní kurzy

 Zde je několik informací, které Vám mohou pomoci při výběru vhodného kurzu:

Rekvalifikační kurz může být hrazen úřadem práce, kde jste přihlášen/a

➢ Sami si můžete najít kurz podle toho, jakou práci byste chtěl/a vykonávat

Co dělat, když hledáte práci a stále nemůžete nic najít? Jednou z možností je rekvalifikační kurz. Trh práce se stále vyvíjí, některé profese zanikají a poptávka po jiných roste. Školství nereaguje tak rychle, jak by trh práce potřeboval, proto vzniká nutnost najít vhodné zaměstnance jinde. Ať už patříte mezi ty, kteří nemají žádnou odbornou kvalifikaci, nebo mezi ty, jejichž kvalifikace dnes nenachází uplatnění, je tu pro Vás široká nabídka rekvalifikačních kurzů. Tak proč to nezkusit – něco se přiučíte, Vaše šance na uplatnění se zvýší a třeba si najdete novou skvělou práci!

Jednou ze služeb úřadů práce pro nezaměstnané je uhrazení nákladů za rekvalifikační kurz. Je třeba být zaregistrován na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, kontaktovat svého zprostředkovatele z úřadu práce a nejdříve požádat o rekvalifikační kurz. Váš zprostředkovatel – kontaktní osoba, Vám poskytne všechny potřebné informace včetně možných kurzů, které by pro Vás přicházely v úvahu. Při výběru vhodného kurzu je zvažována aktuální situace na trhu práce, Váš zdravotní stav a předchozí vykonávaná zaměstnání. Po vybrání konkrétního programu podepíšete smlouvu s úřadem práce, v níž již budou uvedeny všechny podrobnosti jako datum začátku kurzu, trvání, podmínky apod. Více informací najdete na stránkách svého úřadu práce. Najít je můžete například na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Chcete práci, ale raději byste zůstali stran úřadu práce? Můžete si vybrat sami z naší nabídky kurzů od různých firem po celé republice. Protože nám záleží na Vašem úspěchu, rádi bychom Vám poskytli ještě několik rad pro výběr vhodného kurzu.

Aby Vám kurz skutečně k něčemu byl, je důležité vybrat si takový obor, v němž po absolvování kurzu najdete uplatnění. Pokud si vyberete nevhodný kurz, mohla by Vaše snaha vyjít naprázdno. Můžete také využít služeb některé personální agentury, kde Vám jistě ochotně poradí. Existuje také možnost oslovit přímo zaměstnavatele, u nějž byste rádi v budoucnu pracovali, a požádat o volnou pozici, pro niž zatím nemáte kvalifikaci s tím, že absolvujete rekvalifikační kurz. Každá solidní společnost uvítá pracovníka, který je ochoten pro svou práci něco udělat, a u některých zaměstnavatelů (a především u pozic, pro něž dlouhodobě scházejí vhodní uchazeči) můžete dokonce na kurz dostat i příspěvek.

Více informací najdete na následujících stránkách:
Ministerstvo práce a sociálních věci - rekvalifikace, které si uchazeči platí samy
Rekvalifikační kurzy

 

Přípravné kurzy

Hlásíte se na střední či vysokou školu? Chystáte se na složení státní zkoušky? Nebo chcete získat některý z mezinárodních jazykových certifikátů, abyste mohli studovat či pracovat v zahraničí?

Ve všech těchto případech se jedná o nějakou zkoušku a Vy pravděpodobně budete přemýšlet o tom, jak se na její složení co nejlépe připravit. Zkouška obvykle něco stojí, v případě přijímacích zkoušek na školu může být dokonce hodnota úspěšně složené zkoušky a dopisu s hlavičkou "Přijat/a ke studiu" pro Váš příští život nevyčíslitelná (to stejné platí i pro Vaše děti, samozřejmě!). Měli byste vědět, že přihlásit se na přípravný kurz NENÍ ŽÁDNÁ OSTUDA! Neznamená to, že jste horší než ostatní, ani že byste se nedokázali na zkoušku připravit sami. Právě naopak je kurz cestou, jak si úspěch u zkoušky ještě více pojistit, aneb jak se říká - připraveným štěstí přeje. Někteří lidé dávají přednost samostatné přípravě, existuje ale hned několik důležitých věcí, o nichž byste měli přemýšlet než přípravný kurz zavrhnete a vydáte se svou cestou.

Otázka tedy zní: co Vám může přinést skupinový přípravný kurz oproti samostatné přípravě?

  • Donutí Vás/Vaše děti pravidelně se na zkoušku připravovat a učit.
  • Kurz je zaměřen přesně na to, co může zkouška obsahovat. Snaží se seznámit účastníky s možnými úskalími, chytáky apod., látku jim vysvětlit, probrat s nimi vše, co zanedbali učitelé na základní či střední škole (a toho často bývá docela dost...).
  • V kurzu má každý účastník k dispozici odborné materiály, zadání zkoušek z minulých let, příklady a vhodná cvičení - nemusíte je tedy už nikde shánět.
  • Ve skupině se můžete přesvědčit, jak na tom jste v porovnání s ostatními. Můžete tak sami zvážit, zda je zvolená příprava dostatečná, nebo zda byste měli ještě více přidat na samostatné přípravě.
  • Kurzy jsou vedeny aprobovanými lektory, kteří účastníky vedou správným směrem - k úspěšnému složení zkoušky a lepšímu porozumění tématu.
  • Pokud zvolíte přípravný kurz a zjistíte, že jste na tom docela dobře, pak si možná ušetříte spoustu stresu u samotné zkoušky a určitě pro Vás hodiny nebudou úplnou ztrátou času - opakování je matkou moudrosti a jistě se dozvíte i něco, o čem jste doposud nevěděli. Jestliže naopak zjistíte, že máte co dohánět, bude Vám kurz jistě velmi užitečný.

Mezi nevýhody přípravných kurzů asi bude patřit hlavně cena. Může se také stát, že Vám nebude vyhovovat žádný z nabízených časů konání kurzu.

Jak poznám, jestli potřebuji přípravný kurz nebo ne?

Na tuto otázku musíte hledat odpověď trochu ve svém svědomí a v paměti. Měli byste se zeptat sami sebe: jaké známky jsem měl/a ve škole z tohoto předmětu? (Byly špatné známky opravdu výsledkem toho, že mě učitel neměl rád, nebo byla úroveň mých znalostí opravdu tak nízká?) Absolvoval/a jsem již někdy nějaký kurz v tomto oboru? Byl pro mě přínosem? Jak jsem si vedl/a? Zajímám se hodně o tento obor? Čtu pravidelně články nebo knihy z tohoto oboru? Jak často? To vše jsou věci, které jsou pro složení zkoušky důležité, přičemž se dá očkekávat, že čím těžší zkouška, tím podrobnější znalosti, větší přehled a více látky od Vás bude vyžadováno.

Dobrým ukazatelem je zkusit si test nanečisto. Sežeňte si zadání z minulých let (často jsou ukázky k dispozici na internetu) a zkuste si jej zodpovědět. Je pak třeba počítat s tím, že opravdový test bude delší a budete ve stresu. Vyhledejte si, kolik procent, bodů či jaký percentil je potřeba, abyste zkoušku úspěšně složili (a byli přijati ke studiu). Porovnejte své výsledky s faktickými čísly a na základě výsledku učiňte své rozhodnutí.